להקמה וניהול חנות באינטרנט ע"י סמארטפון! לחץ כאן »

 
 

העסק שלך יכול להופיע כאן. לחץ כאן לפרטים »
שבב לכל חייל


 שבב לכל חייל
ליאור שליין
הדיסקית הצבאית עומדת לצאת מהאופנה. במקומה, יענדו חיילי העתיד את ה"מדי-טג", שבב מחשב שיכיל את כל נתוניהם הרפואיים. וחסר למי שמשטרה צבאית תתפוס אותו בלי זה

חתיכת הפח המפארת חזה של כל חייל, כשעליה מתנוססים שמו ומספרו האישי, עומדת לעבור מהפך. בחיל-האוויר האמריקאי החליטו להוציא את הדיסקית הוותיקה משירות, ולהחליף אותה בשבב אלקטרוני זעיר, המכיל את כל הנתונים האישיים ואת ההיסטוריה הרפואית של החייל.
פרויקט "מדי-טג" הוא אחד הלקחים שהפיק הצבא האמריקאי ממלחמת המפרץ, בה עלה באופן בולט הצורך באירגון מחדש של האינפורמציה הרפואית. קולונל מיונג קים, מפקד הדיוויזיה למוכנות רפואית במטות המשולבים, התריע על כך שנתוני המעקב הרפואי, האישפוזים והחיסונים לא היו מספקים. "חלק מהחיילים חוסנו כנגד חיידקי אנתראקס ובוטולינום, אבל התיעוד והמעקב אחר מתן החיסונים היו מרושלים", טען. כמו כן, הנתונים לא היו מאובטחים כראוי והיו עלולים לדלוף.
ה"מדי-טג", קיצור של MEDICAL DOG-TAG, או בעברית "דיסקית רפואית", שם לכל זה סוף. השבב האלקטרוני, שיענוד כל חייל על צווארו, יתעד הכל: כל המיגבלות, כל הטיפולים, כל הבדיקות, כל האישפוזים, כל החיסונים, כל הצילומים, כל האבחנות, כל הניתוחים. בתיק העזרה הראשונה, בין הסטטוסקופ וחוסם העורקים, יחזיק כל חובש צבאי סורק של "מדי-טג" וכשיעניק לחייל טיפול ראשוני, יקבל בו במקום את כל הנתונים הרלוונטיים. תוך כדי שהוא מעניק לפצוע עזרה ראשונה, יתאר החובש בעל-פה את סוג הטיפול שנתן, אלו תרופות ניתנו ובאיזו שעה בדיוק. הדיסקית תקליט את הפירוט. אחר-כך, בבית-החולים, יקבלו הרופאים - אנשים נחמדים בדרך-כלל אך בעלי כתב-יד מזעזע - דיווח מלא, הכל בלחיצת כפתור.
המידע המקיף והמאורגן יאפשר למפקדים לבצע הערכות מצב מיידיות ומדויקות לגבי הכשירות הרפואית של חייליהם. לא עוד תיקים רפואיים בלויים ומרופטים, שגם כאשר אינם הולכים לאיבוד, לא ניתן ללמוד מהם בעצם דבר. המחיר, אגב, ממש לא גבוה: עלות כל דיסקית מסתכמת בכמה עשרות דולרים. כך לפחות עולה מההצעות שהוגשו למכרז של הפנטגון.
הדיסקית החדשה אמורה לפרוץ לאוויר העולם בעוד כשנה, ועד אז אפשר רק לדמיין את המנהגים הצבאיים החדשים שיצוצו יחד איתה. בינתיים אפשר כבר לחשוב על שם עברי. הצעות יתקבלו בשמחה.