להקמה וניהול חנות באינטרנט ע"י סמארטפון! לחץ כאן »

לאבלי דבש יווני
האתר היווני של לאבלי: רדיו דבש יווני - מוסיקה יוונית 24 שעות ביממה, שידורים אונליין, הורדות שירים ואלבומים, קליפים, פלייבקים, רדיו וטלויזיה, זבקיקו, רמבטיקה, סירטאקי, ציפטטלי, בוזוקי, ביוגרפיה, דסקוגרפיה, לימוד יוונית ועוד

העסק שלך יכול להופיע כאן. לחץ כאן לפרטים »


קישורים

ציפטטליTsifteteli- ציפטטלי

 


Tsifteteli is Greek belly dance. This rhythm is common all over the middle east. The name Tsifteteli is turkish. A typical tsifteteli is not performed by a single belly dancer in a rhine stone costume but by an massive amount of dancers populating the dance floor, just like in a disco! Tsifteteli is danced by men and women alike, in solo, couples and group formations. Tsifteteli is the party dance number one.

 

 

 

ציפטטלי הוא שם לסיגנון יווני, השם הזה בא מהמלה התורכית צ'יפטטלי, שבתחילה אומרת  "שני חוטים"

הציפטטלי בעיקר הובא ליוון על ידי היוונים הקטנים של אסיה, שהצטרכו לעזוב את עיירות המולדת שלהם ועברו ליוון בגלל אוכלוסיה מחליפה בין יוון ותורכיה. יוון הועסקה על ידי הטורקים מעל 400 שנים וזה היה חלק האימפריה העותומאנית, במאה התשע עשרה יוון התחילה במלחמת עצמאות נגד הטורקים עד אמצע המאה התשע עשרה, בזמן הזה היו הרבה אנשים ממקור תורכי ודת מוסלמית שחיו ביוון והרבה אנשים ממקור יווני ודת חרדית ויוונית שחיו בתורכיה. היוונים שחיו בקרקע תורכי על אף חיו שם מאז ימי קדם, הצטרכו לעזוב.

המושבות היווניות והראשונות בחוף המערבי של אסיה הוקמו ב 1000 לפני הספירה. היתה מלחמה גדולה בין יוון ותורכיה שהסתיימה באסון לשתי הארצות. ליוונים האסון היה יותר גדול, כי כמה ערים יווניות הושמדו על ידי הטורקים.
האכלוסיה שהוחלפה, הביאה הרבה בעיות חדשות למדינה היוונית החדשה. היוונים שבאו מתורכיה איבדו הכל והמדינה  הצטרכה לטפל בהם. אבל המדינה היתה עניה. זה הוליך למצב רע מאוד ליורדים חדשים. במיוחד היוונים מסמירנה, היוונים האלו היו בעלי מסורת מאוד מוסיקלית ועשירה והם הביאו את זה איתם ליוון. המוסיקה היתה תערובת של תורכית ארמנית ויוונית עם יסודות ערביים. המסורת הזאת  התפתחה בהמשך ביוון, בעיקר כדי לזכור את השורשים שלהם ולנחם את הנפשות שלהם , המסורת המוסיקלית הזאת -הרמבטיקו חלק  מהאנשים קוראים לזה הבלוז היווני.

הרמבטיקו לא רק סיגנון של מוסיקה אבל זה גם כולל ריקודים , בעיקר 3: זבקיקו, צ'אספיקו וציפטטלי. אז זה היה בעיקר היוונים האלו של סמירנה   שפשטו עם ציפטאטאלי בכל רחבי יוון.


אבל בסבירות גבוהה היה ריקוד בטן ביוון לפני זה. הרבה ארכיאולוגים אומרים שהריקוד בטן הזה כבר היה קיים ביוון העתיקה. הנשים היווניות והעתיקות היו רוקדות זאת בשביל לסגוד לאפרודיטה ולונוס. שם  היה ריקוד בטן גם בזמן ימי הביניים. בזמן האימפריה הביזנטית היוונים היו בעלי החלפה תרבותית חזקה עם הערבים ואוכלוסיה של מזרח תיכון אחרת.

בכל זאת ציפטטלי הובא ליוון על ידי האנשים של סמירנה  ולראשונה זה היה חלק מתרבות הרמבטיקו. זה התפתח במשך 80 שנה, זה פשט בכל רחבי יוון וזה נעשה הריקוד הכי פופולרי, ריקוד יווני ושכיח ביחד עם הזבקיקו והציפטטלי, השירים היום מאוד שונים מהרמבטיקו ו ציפטטלי המקוריים. הטקסטים לא עצובים, כמו שהיו במקור- טקסטים מאוד עצובים, כי הם שיקפו את הכאב של האנשים שיצרו אותם. הם בעיקר דיברו על עוני, הגירה, איבוד אהבה, יאוש וכו'. במקור  הציפטטלי לא היה ריקוד שמח.
אבל הציפטטלי המודרני - השירים יכולים להיות מאוד מצחיקים ושמחים, אפילו בעלי טקסטים שלא עושים אף חוש, אבל הם יכולים גם להיות עצובים. המוסיקה דומה יותר למוסיקה הערבית.
היום יוונים רוקדים ציפטטלי כמעט בכל מקום : בחגיגות פולקלור,  במועדוני לילה, במסיבות פרטיות, בחתונות וכן הלאה.


ציפטטלי - בעיקר ריקוד סוציאלי. ריקוד של אנשים שזה ביחד ובעיקר במזוג ( איש ואישה, אישה ואישה, איש ואיש, בעיקר על פי איש ואישה ). הם מאלתרים ביחד, הם מתקשרים דרך הריקוד. ואם איש רוקד עם אשה, ביחד הם אפילו מפלרטטים דרך הריקוד. זו אחת הסיבות מדוע ציפטטלי פופולרי ועצום גם היום וזה כנראה לעולם לא יפסיק להיות פופולרי, כי זה הביטוי של הנפש והמשחק שלה אוהב.


ציפטטלי - תנועות


התנועות של ציפטטלי הרבה יותר פשוטות מהתנועות של הערביות והוא יותר קל לרקוד, כי אין כללים וזה תלוי הרבה בתחושה למוסיקה. כדי לרקוד ציפטטלי  נכון צריך להיות מאוד מודע למוסיקה ציפטטלי היוונית. זה במיוחד חשוב למסורתי הרמבטיקו ציפטטלי.

כתף זקופה לאחור, הירך בחצי עיגול, מסתובבת מסביב עצמה, ירך מורמת לחזית, ירך מורמת בעיגול, ידיים מתוחות לצדדים, גוזרות עם האצבעות, כופפות אחורה, בטן מתגלגלת, ירך מתנדנדת  בצעדים פשוטים.
Half Step - Two Step

 

Traditional Greek Tsifteteli

Traditional Greek bellydance

Greek-Turkish Belly Dance

 
 Silogi - Tsifteteli Dance 

 
 
 
 רדיו דבש יווני - מוזיקה יוונית מספר 1 בעולם