אורנה בוקי - הדרכת מחשבים
טיפים בכל מה שקשור למחשבים ועוד המון דברים אחריםשירים באינטרנט מכל הזמנים

מסתבר שהעמוד הפופולארי ביותר אחרי כל נושאי המחשבים השונים הוא עמוד השירים מכל הזמנים. אני מעדכנת אותו מדי פעם ומוסיפה עוד קישורים ומצגות להנאתכם


מועדפים

אני ממליצה לכם להוסיף את האתר שלי לרשימת המועדפים שלכם כי אני כל הזמן מוסיפה דברים. אני ממליצה על ביקורים חוזרים להנאתכם ושימושכם


מדריך לקניית מחשב חדש

חושבים לקנות מחשב חדש אבל לא יודעים בדיוק מה לקנות? הכנסו לעמוד המדריך לקניית מחשב חדש. זה  בוודאי יעזור לכם. בהצלחה


שאלות בנושאי מחשבים

יש לכם שאלות בנוגע למחשבים או תוכנות? הנכם מוזמנים לכתוב לי שאלות בעמוד שאלות בנושאי מחשבים ואשתדל לענות כמיטב יכולתי וידיעתי. אין לשאול שאלות בנושאים טכניים כי אני לא טכנאית


פרסום האתר שלי

אודה לכם אם תפיצו את כתובת האתר שלי בקרב מכריכם. תודה מראשכל הסקרים »


קישורים

האם לכבות את המחשב או לא?


 
 
את המדריך כתבו טלי לכיש וניצן וידנפלד ותוכלו לקרוא אותו גם בלינק הבא:
http://net.nana.co.il/Article/?ArticleID=169410&sid=10
 
 

 

המיתוס: כיבוי המחשב על בסיס יומיומי תקצר את חייו
האמת: רצוי להמעיט בכיבויים

האם כיבוי תכוף מדי של המחשב פוגע בו, או שמא המחשב, כמונו, זקוק למנוחה מפעם לפעם? תתפלאו בוודאי לגלות את עוצמת הרגשות המעורבים בויכוח הזה.


1.
מה אומרים המצדדים בכיבוי יומיומי? הם מצויידים במספר נימוקים, ודי משכנעים יש לומר:
הראשון נוגע לתוחלת החיים של רכיביו הפנימיים של המחשב. חלקם, כגון הדיסק קשיח והמאווררים, מכילים חלקים נעים, שהולכים ונשחקים עם השימוש. כל סיבוב שלהם מקרב את קיצו המר של הרכיב. הזמן היחיד שיש להם למנוחה הוא כשהמחשב כבוי.


2.
הנימוקים לכיבוי לא נגמרים כאן. מחשב שעובד ללא הפסקה שואב כמות אבק רבה ביותר. ולא - זה לא יתרון. אבק גורם להתחממות, אשר מקצרת את חיי המחשב, ופוגעת ביכולת הקירור של המאווררים שלו. ואם חסרות לכם סיבות לדאגה בחיים, אז מסתבר שהאבק הזה גם רעיל.


3.
כל משתמש WINDOWS, בייחוד בגרסאות הישנות שלה, יודע כי מערכת ההפעלה הזאת בעייתית ביותר כשזה מגיע לניהול זיכרון. בזמן הפעלה ממושכת מתרחש תהלך הקרוי "זליגת זיכרון", שבמהלכו לא משוחררים משאבי מערכת שכבר אינם מנוצלים על ידי תוכנות. לכן, לאחר עבודה ממושכת, רצוי לבצע אתחול מחדש, על מנת לחדשם.


4.
ואסור לשכוח גם את נושא האבטחה. מחשב המחובר זמן רב לאינטרנט, ולכן נשאר בעל אותה כתובת IP, מהווה מטרה מושכת ביותר להאקרים. יש להם זמן רב יותר לחפש ולמצוא בו פרצות שניתן לנצלן.


5.
ולסיום, מה על חשבון החשמל? כסף הרי, כמו שתמיד טרחו לציין באוזנינו, לא צומח על העצים. מחשב ממוצע צורך כמות חשמל של 150 וואט, שזה כ-55 ש"ח לחודש של הפעלה רציפה (לחישוב המלא).


6.
אבל - לכל מטבע, שכאמור לא צומח על העצים, יש שני צדדים. המתנגדים לכיבוי תכוף מצויידים בטיעונים לא פחות משכנעים:

הם ישמחו לספר לנו, אם רק נשאל, כי בזמן כיבוי ו/או הדלקה מופעל על רכיבי המחשב עומס רב. אותם רכיבים נוטים לשרוד יותר זמן אם הם לא עסוקים בהתחממות והתקררות על בסיס יומיומי. לכל אחד מהם יש טמפרטורת פעולה אופטימלית, וכל תזוזה ממנה מסכנת אותם.


7.
ומה בקשר לנוחות המשתמש? הרי זה שיקול חשוב שנוטים תדיר לשכוח. בואו נודה שהרבה יותר נוח להיכנס לחדר, לסלק את החתול שמתחמם בנוחות על המסך ומיד להתחיל בעבודה. אין דבר מעצבן יותר מאשר לשבת מולו בחוסר מעש בזמן שהמחשב שלנו מפגין את כישורי ספירת הזיכרון שלו.


8.
רכיבי המחשב החדשים, בייחוד אלו מתוצרות ידועות, יאריכו ימים הרבה אחרי שכבר לא יהיה צורך בהם, ולעיתים אף יותר מבעלי המחשב עצמו.

חברות גדולות נוהגות שלא לכבות את המחשבים שלהן, אלא רק את המסכים. כך גם חוסכות בחשמל (שהרי המסך הוא הזללן העיקרי של חשמל במערכות) וגם מורידות למינימום את הוצאות התחזוקה שלהן. אולי כדאי לחשוב בגדול לחקות אותן.


אז מה המסקנה הסופית אתם שואלים? העצה הטובה ביותר שלנו היא: אם אתם מתכוונים לכבות את המחשב לפרק זמן קצר, עדיף לוותר על הרעיון.

אנחנו ממליצים על אימוץ ההרגל הבא: השאירו את המחשב דולק במהלך היום, גם אם אתם לא זקוקים לו כל הזמן. כשתסיימו איתו, כבו אותו למשך הלילה. כך תוודאו שתהיו ליד המחשב במקרה שמשהו מתקלקל: אם במהלך השימוש במחשב מתגלים סימנים לכך שהמעבד התחמם יתר על המידה (הוא מפגין התנהגות חשודה או שהתוכנה שהתקנתם לשם כך מצפצפת) תוכלו לכבות מיד את המחשב ולתקן את הנדרש. לעומת זאת, אם זה יקרה במהלך הלילה, תמצאו מעבד, ואולי אפילו חדר שלם, צלויים לארוחת הבוקר. בהחלט לא מאורע שאתם רוצים שיתרחש בזמן שאתם עסוקים בלחלום על כבשים חשמליות.2005-10-16 06:10:31, דרורה

אורנה יקירתי,
אולי בזכותך יסתימו הויכוחים בבית: לכבות או לא? תודה על ההסבר המפורט

2007-02-10 16:18:08, אורנה

אני כל הזמן מכבה את המחשב אחרי השימוש,
כי אני פוחדת שיכנסו לו מלא וירוסים,
כי אין לי אנטי וירוס הכי טוב בעולם!!!...
אז אני לא יודעת מה לעשות... להשאיר או לכבותת?!....
או להשאיר את המחשב דלוק בלי האינטרנט..
בבקשה עיזרי לי..!

2007-02-10 16:19:21, ornabu

להשאיר את המחשב פתוח בלי האינטרנט - ואולי בכל זאת להשקיע 150 שקל באנטי וירוס אמין?

2007-04-23 21:18:30, ענת

אני גולשת לבד ורק בערב אני במחשב אני מכבה

2007-05-01 12:50:50, רחל

תודה! באמת זמן רב אני תוהה...

השאירו את תגובתכם

המיתוס: כיבוי המחשב באופן פתאומי עלול לגרום לו נזק
האמת: נכון

גם אם החלטתם על כיבוי המחשב, אתם בוודאי תוהים למה לטרוח ולכבות את המחשב בשיטה הארוכה והמסורבלת, דרך תפריט "התחל"? הרי קיימים קיצורי דרך: כפתור הכיבוי או סתם שליפת התקע מהחשמל. מדובר במכשיר חשמלי בסך הכל, אז מדוע שיזכה ביחס מיוחד לעומת אחיו לעולם מוצרי החשמל? במה הוא שונה ממערכת סטריאו, מהטלוויזיה או מהמקרר?


התשובה היא שמחשב, אחרי הכל, אינו מכשיר אלקטרוני ככל המכשירים. בניגוד אליהם, במחשב צריכות להתבצע מספר פעולות חשובות לפני ניתוקו הסופי מזרם החשמל, כדי לשמור על פעילותו התקינה. מי אחראי לבצע אותן, אתם שואלים? התשובה היא מערכת ההפעלה כמובן.

כדי להבין מה עלול להשתבש אם נכבה את המחשב באופן אלים, נסקור את הפעולות החשובות שעושה מערכת ההפעלה בזמן הכיבוי:


1.
ראשית, במידה ועדיין לא שמרת את עבודתך, תתבקש לעשות כן. לאחר מכן, כל התוכנות שרצות במחשב, בין אם באופן גלוי או ברקע, מקבלות הודעת כיבוי, ודואגות לכך שהנתונים שלהן יישמרו. בשלב הבא משחררת מערכת ההפעלה את הזיכרון והמשאבים שהקצתה לתוכנות השונות ולעצמה, שומרת את כל המידע שעדיין נמצא בזיכרון המחשב ומסיימת את כל פעולות הכתיבה לדיסק הקשיח שנמצאות בעיצומן.


2.
כמו כן, כמו בכל תוכנית, ישנו שלב חשוב והוא שלב ההפרדות: מערכת ההפעלה מתנתקת מהרשתות שאליהן היתה מחוברת: ספק האינטרנט שלנו, הנתב הביתי וכדומה. השלב הזה חיוני על מנת שיתבצע שחרור משאבים ברשתות הללו, כגון כתובת ה-IP שהוקצתה עבורנו בראוטר. רק לאחר שהתבצעו כל הפעולות הללו באופן תקין - מערכת ההפעלה תכבה את המחשב.


3.
מה יקרה אם נכבה את המחשב באופן אלים, כלומר פשוט נפסיק את זרם החשמל?
אין צורך לציין שנאבד את כל הנתונים שלא נשמרו, וגם את אלו שהיו בתהליכי שמירה. מערכות הקבצים של Windows, בעיקר FAT32 המיושנת, כמעט ולא מכילות הגנות או אמצעי שיחזור - מה שנכתב לא כראוי בזמן כיבוי המחשב - אבוד. אם כיבינו את המחשב בדיוק ברגע שבו Windowsכתבה נתונים למקטע קריטי במערכת הקבצים, אנחנו עלולים לגרום נזק למערכת כולה.

 

 

כתבות נוספות בנושא תוכלו לקרוא בלינקים הבאים:

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3024979,00.html

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3181956,00.html 

שם
 
אורנה בוקי - הדרכת מחשבים