להקמה וניהול חנות באינטרנט ע"י סמארטפון! לחץ כאן »

ר' יום טוב ליפמן הלוי הלר "בעל התוספות"
אתר המתעד את אילנות היוחסין של צאצאי הרב יום טוב ליפמן הלוי הלר

העסק שלך יכול להופיע כאן. לחץ כאן לפרטים »

לכל צאצאי בעל התוספות יום טוב

הינכם מוזמנים להצטרף לקהילת הצאצאים בפייסבוק.http://www.facebook.com/group.php?gid=57372645670   נשמח אם תשלחו כל מידע המצוי ברשותכם בנושא בעל התוספות יום טוב    כגון: כתבות, תמונות, רשימות ספרים, מגילות, עותקים מאילנות היוחסין וכו'   למייל: tal_yom_tov@walla.comקישורים


 

 

ר'יום טוב ליפמן הלר ("התוספות יום טוב") מערך הדרכה

 

 

שם האתר

מקום האתר

נושא הדרכה

דגשים

אמצעי עזר

בית הקברות הרמ"א

קרקוב

ר' יום טוב ליפמן הלר

"התוספות יום טוב"

1.הקדמת לימוד המשנה ללימוד התלמוד

 

2.מהו ה"תוספות יום טוב"

 

3.מדוע נקבר ליד גדר בית העלמין (ראה נספח)

 

 

פנקס כיס

 

-נולד ב-1579 בגרמניה

-בן 18 נתמנה לדיין בעיר פראג וכיהן בתפקיד זה 27 שנים

-היה תלמידו של המהר"ל מפראג

-נחשב לאחד מגדולי הרבנים בתקופת תור הזהב בפולין

-היה בעל ידע רב בכל תחומי היהדות וגם במדעים חיצוניים כגון

.מתמתיקה ואסטרונומיה.

-כיהן כרב בקהילות חשובות,האחרונה בהן קרקוב שבה כיהן 10 שנים ובה   

 נקבר.

-חיבר 50 ספרים-החשוב בהם "תוספות יום טוב"

 

מהלך הדרכה

 

ב"תור הזהב" של יהדות פולין במאות 16,17 התפתחו שיטות חדשות בלימוד התורה שבע"פ.

 

בלובלין נפגשנו עם דמותו של ר' שלום שכנא שהכניס את שיטת הפלפול בלימוד התלמוד,שעיקרה התמודדות אישית של התלמידים עם סוגיות התלמוד.

 

הרב יום טוב ליפמן הלר שפעל כמה עשרות שנים אח"כ,חשיבותו בכך שהניח יסודות לשיטת לימוד חדשה שגרמה לכך שלימוד התורה שבע"פ כלומר המשנה והתלמוד יהיה לפי סדר התפתחותם הכרונולוגי-כלומר הקדמת לימוד המשנה ללימוד התלמוד.

 

 הסברת מושגים 

 

קיימת תורה שבכתב-החומש זו שניתנה לעם ישראל בהר סיני והיא טקסט מקודש.

 

וקיימת תורה שבע"פ שעברה מדור לדור ונתנה הסבר מילולי כיצד לשמור ולבצע הלכה למעשה את המצוות הכלולות בתורה שבכתב.

 

בתחילת המאה ה-3 הועלתה התורה שבע"פ על הכתב ע"י ר' יהודה נשיא בתקופת התנאים,וכונתה משנה.המשנה הינה הטקסט המרכזי של התורה שבע"פ-בארמית אך מכיוון שהיא כתובה בצורה תמציתית,בלי פירוט ,הרחבות והסברים, היא עצמה דורשת פרשנות .

 

הפרשנות על המשנה הוא התלמוד שנכתב ע"י חכמי ישראל בדורות השונים ג"כ בארמית והוא ספר הלימוד העיקרי בישיבות.הוא מחייב את כל תפוצות ישראל,אין עוררין עליו,אסור לסתור את הכתוב בו אך מותר לתת לו פרשנויות. התלמוד הינו ספר מורכב שדורש כושר התרכזות וכושר ניתוח ולימוד גבוהים והוא כולל 2711 דפים.

 

עיקר הלימוד התורני בעם ישראל  מאז חתימת התלמוד במאה ה-5 ואילך הינו פרשנות התלמוד.

 

אופן הלימוד עד ר' יום טוב ליפמן

 

ילדים שסיימו את לימוד החומש בחדר בעברית ,עברו ללמוד תלמוד בישיבה –בארמית.

 

הבעיה בצורת לימוד זו הינה טראומטית לתלמידים הן בשל המעבר החד מלימוד בעברית לארמית והן בשל המעבר החד מחומר הלימוד הסיפורי הפשוט של החומש אל החומר המסובך והמורכב של התלמוד על כל הפרשנויות והפסיקות  שבו (צלילה לתוך ים התלמוד).

 

תרומתו של ר' יום טוב ליפמן-הקדמת לימוד המשנה ללימוד התלמוד

 

ר' יום טוב ליפמן גרס כי שיטת לימוד זו אינה הגיונית –וכי דרך הלימוד הנכונה הינה ללמוד את המקורות לפי סדר התפתחותם הכרונולוגי-דהיינו ללמד קודם משנה ורק אח"כ תלמוד,אחרת ללימוד אין בסיס איתן.

לצורך זה חיבר את ספרו "תוספות יום טוב" שהוא ספר פרשנות מעמיק למשנה, הכתוב בעברית ומקל על ההתמודדות עם החומר התלמודי.

ספרו כלול כיום כמעט בכל ההוצאות של התלמוד

 

נספח

מעשה בבעל התוספות שניטמן ליד המתאבדים שטמונים מאחורי הגדר וכולם התפלאו איך כזה צדיק נטמן ליד הרשעים ועוד כתוב על המצבה פה נטמן הצדיק החסיד בעל התוספות יום טוב.

סיפר בנו של הצדיק לפשר הדבר, מעשה בעשיר קמצן שכל מי שרצה לקבל ממנו צדקה סגר העשיר את דלת ביתו ושלח את האנשים ריקם. נודע שמו של העשיר לשמצה  בעיני כל העיר וגם בעיניו של בעל התוספות כשניפטר העשיר באו בניו לבעל התוספות שהיה ראש חברת קדישא כדי לקבור את אביהם. בעל התוספות ביקש סכום נכבד של כסף כדי לזכות לפחות את העשיר שלא תרם כל ימיו שיהיה לו עם דבר מצווה לעלות לעולם הבא שנאמר "והלך לפניך צדקך" אך בניו הלכו בדרכיי אבא ולא רצו לשלם סכום נכבד אלא סכום סמלי, אמר להם בעל התוספות תתביישו לכם "רשעים" אביכם יקבר גם ליד רשעים ליד הגדר של המתאבדים כי אתם מתאבדים על ממונכם עד הקבר.

וכך היה, אביהם נטמן ליד המתאבדים, במרוצת השנים תמיד במשך ארבעים שנה כל ראש השנה היה מגיע שליח בעל התוספות ונותן לו סכום גדול מאוד שיכלכל את ישיבתו וכל העניים בעיר ולא גילה לו איזה עשיר תורם את כל הצדקה הזאת כדי שיקרא צדקה בסתר.

בעל התוספות הזדקן וחלה אותו שליח הגיע שוב כהרגלו בראש השנה והביא סכום נכבד מאוד לצדקה. בעל התוספות הצדיק תפס את השליח בידו והשביע אותו שהוא חייב לגלות לו מי זה העשיר הזה שתורם כל כך הרבה במשך כל מהלך חייו שגרם לאברכים ולעניים אושר ושמחה מכל הצדקה שהוא נותן. השליח לא רצה לגלות. בעל התוספות צעק אינני רוצה למות בלי לדעת מי זה אותו עשיר אני רוצה להתפלל ולברך אותו ולהמליץ עליו יושר בשמים. אמר השליח אינך יכול להמליץ עליו יושר כבוד הרב כי העשיר נפטר לפני כמה שנים והשאיר צוואה להמשיך במנהגו כל שנה ולעשות לו קבורה זולה וסמלית. שאל בעל התוספות אני הוא זה שאחראי על הקבורה בעיר יכול להיות שאנשי קברו אותו ואזי לא יודע, פרץ בזעם  אתה חייב לגלות לי מי זה העשיר אם לא תגלה לי אני הקפיד עליך, כמובן זה היה רק כדי להפחיד את השליח כי צדיק גדול כמו בעל התוספות יום טוב לעולם לא יעשה רע לאיש. השליח נבהל ואמר אותו עשיר שחשבתם שהוא קמצן וקברתם אותו ליד המתאבדים זה התורם בסתר.

בעל התוספות הזדעזע והחוויר איך שהוא כעס על בניו שסה"כ קיימו את צוואת אביהם ואיך הוא העיז לטמון את העשיר ליד המתאבדים.

אמר בעל התוספות כל החיים לומדים ובסוף ימיו למדתי מוסר גדול שאדם רואה לעין וה’ רואה ללבב ואותו עשיר שנראה לי קמצן מסתבר שהוא צדיק גדול  ולכן כדי לכפר על העון אני רוצה להיקבר ולהיטמן לידו. הספיד הבן של בעל תוספות ולימד מוסר גדול שאנחנו לא צריכים להסתכל בחיצוניות של האדם אלא מה שיש בתוכו וגם אם אין האדם נראה לרוחנו איננו יודעים מה גודל מעשיו וצריכים לדון כל אדם לכל זכות, וזה מה שיעזור לנו לפני יום הכיפורים ורצוי לפחות לפני ראש השנה אם לא מיד ברגע זה לפייס ולהשלים אם מי שציער אותנו או שאנו ציערנו אותו כי במצוות של בן אדם לחברו תשובה אינו מועילה עד שיפייס את חברו.

 

הדרכה על קבר הרב

(תמונה צולמה לפני שיפוץ הקבר)

 

 

 

קישור לתגובות הגולשים

tal_yom_tov@walla.com

 

 
לבדיקת אילן היוחסין שברשותכם ושילובו בעץ השלם - יש לשלוח את הנתונים לכתובת המייל שבאתר